Povinné informace na webu

20.3.2015

Jaké jsou vlastně povinné informace na vašem webu? Jaké náležitosti má správný web mít? Co musí obsahovat, aby nedošlo k případnému postihu vlastníka či firmy? A jak se vyhnout těmto nedostatkům? To vše a ještě mnohem více se dozvíte v následujícím článku.

Od 1. ledna 2014 došlo k mnoha úpravám, mezi které patří i povinné údaje, které se musí zveřejnit – při případném problému hrozí postih i zákaz činnosti. Mezi tyto hlavní údaje patří jméno podnikatele nebo název společnosti, sídlo společnosti spolu s místem podnikání, IČ a údaj o zápisu v evidenci (zápis do OR včetně spisové značky nebo zápis do jiné zákonné evidence – například živnostenský rejstřík). Tyto informace musejí být na předem dobře dohledatelném místě. Nesmíte je tedy „zastrčit“, ale musíte je umístit tak, aby je každý ihned našel (výborně se k tomu hodí Kontakty).

Pro majitele akciových společností zákon připravil další libůstku, kterou je informační povinnost o konání valné hromady a věcí s tím souvisejících. A další povinností je vlastnit webové stránky.

Které informace na webu být nemusí? Mezi nepovinné informace patří DIČ (pokud jste plátci DPH, tak jej musíte na web umístit na základě povinnosti umístění DIČ na obchodní listiny) a výše základního kapitálu (na webu může být uveřejněna pouze splacená částka).

Jaké jsou sankce?

Sankce jsou poměrně vysoké. Za nezveřejnění povinných informace na webu vás může stihnout pokuta až 50 000 Kč. Pokud nepomůže pokuta, tak úřad sáhne k zákazu činnosti až na jeden rok.

Co z toho tedy plyne?

Povinné informace na webu by vám měly usnadnit spolupráci s obchodními partnery, pomoci vybudovat důvěryhodnost firmy (za ničím se neschováváte) a v neposlední řadě i zpřehlednit informace o společnostech.

Zjistili jste, že váš web 100% nevyhovuje?

Není nic jednoduššího, než mě kontaktovat a domluvit se na podrobnostech. Samozřejmě se budu snažit vyjít vám vstříc a být maximálně nápomocen.